Mesiac úcty k starším

 27.09.2022

Milí naši seniori,

       október je mesiac, počas ktorého si pripomíname, že medzi nami žijú mnohokrát nenápadní, no o to vzácnejší ľudia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť a úctu. Ste to Vy, naši najstarší, naše babičky, babky, starké, ale ja naši deduškovia, dedkovia či starkí. Tak ako je v roku október mesiacom jesene, tak starnutie je symbolicky jeseňou života. Aj keď by sme si mohli myslieť, že jeseň je hmlistá, pochmúrna a smutná, nie je to celkom tak. Aj dnešný deň nám ukazuje, aká jeseň môže byť – plná krásnych žiarivých farieb, zrelosti a prípravy prírody na zaslúžený odpočinok. A človek je súčasťou tohto kolobehu života. V dnešnej uponáhľanej dobe máme pre seniorov akosi málo času, pozornosti, či možností pomôcť. Často sa vytráca úcta k šedinám. Je to však správne? Ak nám bude dopriate, raz aj my možno budeme v ich koži. Bude nám po vôli, ak pocítime, že sme niekomu na smiech alebo sme mu ľahostajní? Snažíme sa vyhovoriť na dnešnú dobu, ale nie je to o nej, je to o nás... Paradoxne už staroveké civilizácie vedeli, že uznanie a rešpekt patrí práve ľuďom so šedinami. Za týmito vonkajšími znakmi staroby sa skrýva nekonečné množstvo skúseností a poznatkov. Za ich láskavým pohľadom a vejárikom vrások okolo očí sa zračí rozvaha, nadhľad, ľahkosť a schopnosť pripisovať veciam ten ozajstný význam. Mnohí pochopili, že všetko čo sa v živote udeje, to dobré aj to zlé, to veselé ale aj to smutné, má v živote svoje miesto a význam. Obdivujem na nich, že s pokorou a častokrát v samote prijímajú všetko čo im život prináša, s trpezlivosťou očakávajú, čo má život pre nich ešte pripravené. Aj napriek tomu, že ich vlasy sú sivé a pokožka vráskavá, stále im v očiach horia nezbedné ohníčky, sú plné života, snov a ich srdce je plné túžob, ktoré chcú, aby sa naplnili. Pre nás mladších by mali byť inšpiráciou a vzorom, a my by sme pre nich mali byť oporou. Uvedomujú si viac než ktokoľvek iný, že ich čas je drahý, a aj preto nám mladším chcú odovzdať všetky svoje zručnosti, poznatky a znalosti. Ctia si tradície, ktoré je dôležité zachovávať pre nasledujúce generácie. Dovoľte mi naši milí seniori na záver ešte zopár myšlienok. Každý z Vás prežil mnoho a mnoho rokov. Každý z Vás by o svojom živote mohol napísať vlastnú knihu života, ktorá by bola zaiste plná radosti, smútku, šťastia, sĺz, skúseností a životných múdrostí. I keď sa to možno nezdá, Vaším veľkým darom však je, že vyšší vek so sebou prináša ľahkosť, rozvahu, nadhľad a pokoj, ktorý oslobodzuje.

       Zo srdca Vám prajem milí seniori, aby bol pre Vás Októbrom každý mesiac v roku, aby sme Vám všetkým vždy podali pomocnú ruku, keď ju budete potrebovať a preukazovali vďaku, lásku, pozornosť a úctu, ktorú si plným právom určite zaslúžite.

       Dnešná oslava vášho života je hudbou, ktorá zaznieva a vyžaduje obdiv a úctu. S radosťou a potešením sme v Mesiaci úcty k starším pre vás pripravili dnešnú malú slávnosť.

       Prajem vám, aby ste sa tu dobre cítili a aby vám na túto slávnostnú chvíľu ostali pekné spomienky.Zoznam aktualít:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >